חיפוש
  • פתקא

כוחה של תפילה

עודכן ב: ספט 14

לכל בעיה יש פתרון, היתה אומרת הגננת. כשחולים הולכים לרופא, כשעצובים - לפסיכולוג, כשרעבים - קונים אוכל בסופר, ולבגדים - הולכים לקניון. אין יותר פשוט מזה. אבל בחיים עצמם, כשלפתע מגלים שהרופא הוא לא כל יכול והאוכל אינו חינם, כשמגלים שתחושת הביטחון היא דמיון, ובני אדם הם רק בני אדם.

פתאום מבינים שצריך לפנות אל אחד כזה, שיכול לעזור לנו ללא הגבלה, שמכיר אותנו הכי טוב בעולם, אחד שאוהב אותנו ויש לו עבורנו את כל הזמן שבעולם. פונים אל הקדוש ברוך הוא ושופכים את הלב - נושאים תפילה לבריאות, תפילה לפרנסה ולכל מה שצריך, והוא מקשיב. כי הקדוש ברוך הוא שציווה עלינו להתפלל, מבטיח בתורה הקדושה שהוא מאזין לתפילות ושומע אותן. הבקשות לא נתקעות אצל המזכירות, ה' תמיד ממתין לנו ותמיד זמין, ומאפשר לנו לבקש ממנו הכל!


בכל תחנות החיים, מלווה אותנו התפילה. כשאנו קטנים, זאת יכולה להיות תפילה להצלחה במבחן, או תפילה להצלחה בטסט ובהמשך, כשאנו גדלים הבקשות ישתנו בהתאם לחיים - תפילה לזיווג, תפילה לשלום בית ולאחר מכן גם תפילה לפריון ותפילה לילדים. כל דבר שנצרך, מיד מוצא את דרכו בתפילה לשמיים. תפילה זו, אינה רק טקסט, ייחול או משאלה, התפילה היא חיבור מיוחד עם נותן הכל.


תפילה היא מלשון פתיל. כשם שפתיל עשוי מכמה סיבים דקים המלופפים וקשורים יחד, כך גם התפילה - מחברת ומקשרת את האדם המתפלל עם בוראו. בשעת התפילה האדם מתחבר ונהיה קשור עם האלוקות. בספר "היום יום" של הרבי מלובביץ' אומר הרבי שהעומד בתפילה מרגיש כמו בן אצל אביו. כאשר האדם שופך את לבו לפני ה', ה' מתגלה אליו לא בדמות האלוקות הנשגבת והנעלית, אלא בתור אב רחמן. התפילה היא הדו שיח הנצחי שבין האדם לבורא.


רבי שלום דובער, האדמו"ר השני בשושלת חב"ד, מסביר כי לתפילה יש שתי מטרות עיקריות: לקשר את האדם עם אלוקיו, ולתקן את נפשו. לכן תפילה נקראת גם סולם, משום שע"י התפילה נשמת האדם עולה מעלה מעלה. אך מצד שני, תפילה היא גם זכר לקרבנות שהיו מוקרבים בזמן בית המקדש. הקרבנות היו מכפרים על חטאי האדם, וכך גם היום, התפילה מנקה ומתקנת את נפש האדם, כי בתפילה, "מקריב" האדם לה' את כל התאוות והדברים הלא טובים שבנפשו.


התפילה לא רק מאירה את הנפש אלא גם מסייעת לאדם בהמשך היום. גם לאחר התפילה, הכוח להתמודד מול היצר הרע ולקיים את מצוות ה' מבלי לסטות מהם, מגיע מהרושם שנותר לו מהתפילה שהתפלל בכוונה, בה עמד לפני מלך מלכי המלכים.


כוחה של תפילה הוא למעלה מכל מה שניתן לשער. אמר רבינו בחיי: "וצריך אתה לדעת כי כח התפילה גדול, ואפילו לשנות הטבע, ולהינצל מן הסכנה ולבטל הנגזר". לתפילה יש כוח לשנות משום שהקב"ה אוהב את התפילות ורק מחכה להן שיבואו כדי לשנות את המצב לטובה. וגם כאשר אנחנו לא רואים את התגשמות התפילה בדיוק כמו שביקשנו, התפילה פועלת ומשנה דברים בשמיים. אי אפשר לדעת מה כל תפילה פעלה, אבל אנו מובטחים שהיא לא נאמרה לשווא. ה' אינו מחוייב לתת לנו את משאלתנו בדיוק בדרך שאנו מתכננים, אך הוא בכבודו ובעצמו התחייב בתורה הקדושה והבטיח לשמוע את כל בקשותינו ולתת לנו את כל הדרוש לנו


אנו רגילים להתפלל תפילה שנושאת בתוכה בקשה, אך עלינו לזכור שגם על דברים משמחים וטובים עלינו לשאת תפילה של הודיה לה' על חסדיו.

"ועל זה תקנו חז"ל לומר בכל יום מזמור לתודה כי בכל יום ויום אנו צריכין ליתן שבח והודיה על ניסים ונפלאות

שיש לנו בגלות המר הזה" (קב הישר פרק ח). בכל יום עושה לנו הקב"ה ניסים ולנו נותר רק לשים לב אליהם ולהגיד תודה.


בתור בנים פיקחים של מלך, אנו יודעים כיצד לבקש את הטוב ביותר, לכן בכל תפילה מוזכרת כמה וכמה פעמים הבקשה והתפילה לגאולה. במקום לבקש רק בקשות קטנות שיעשו לנו קצת טוב על הלב בגלות, אנחנו לא מתפשרים והולכים על הדבר הגדול. התפילה לביאת המשיח היא תפילה הכוללת בתוכה את כל הבקשות כולן, זוהי התפילה העיקרית בימינו אלה.


כשנזכה וסוף סוף זה יקרה, נהיה קשורים לקב"ה בקשר החזק והאמיתי ביותר ואז כל התפילות שלנו יהיו רק תפילה של הודיה!


218 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול